hMailServer – darmowy serwer pocztowy – instalacja i konfiguracja

Tutorial pokazujący, w jaki sposób zainstalować oraz skonfigurować darmowy serwer pocztowy hMailServer.

Powodów dla stawiania własnego serwera pocztowego jest wiele. Większość z tych powodów dotyczy administratorów sieci. Programistę może zmusić do tego pewna niemiła sytuacja, kiedy to e-maile wysyłane przez jego aplikację internetową są widziane jako SPAM. Sytuacja taka ma miejsce, gdy korzystamy z konta pocztowego umieszczonego na serwerze w innej domenie, niż wynikałoby to z pola FROM nagłówka wiadomości. Przykładem tego może być sytuacja, gdy korzystamy z konta poczta@gmail.com, a w pole FROM wpisujemy poczta@domena.pl. Rozwiązanie jest jedno ? musimy założyć własny serwer pocztowy. Oczywiście musimy też mieć wykupioną domenę wskazującą na nasz komputer, na którym stawiamy serwer.

Darmowym, prostym w użyciu i instalacji oraz całkowicie wystarczjącym jest hMailServer. Poniżej pokażę, jak go zainstalować oraz skonfigurować.

1. Ściągamy instalkę z http://www.hmailserver.com/index.php?page=download

2. Uruchamiamy instalkę i wykonujemy wszystkie, początkowe kroki instalacyjne, aż dochodzimy do okna:

hMailServer - database

W powyższym oknie wybieramy bazę danych, z której korzystać będzie apliakcja. Skorzystajmy z wbudowanej (built-in), aby uniknąc problemów i utrudnień.

3. Wykonujemy kolejne kroki instalacyjne, aż dochodzimy do okna:

hMailServer - password

Podajemy w nim hasło administracyjne, którym będziemy się logować do aplikacji w celu zmian w konfiguracji.

4. Po uruchomieniu aplikacji ukaże nam się okno wyboru połączenia:

hMailServer - connection

WAŻNE: Nie można nic tutaj zmieniać, gdyż utracimy możliwość zalogowania się do programu naszym hasłem. Wybieramy nasze połączenie i dajemy Connect. Podajemy nasze hasło administracyjne i przechodzimy dalej.

5. Zobaczymy ono główne:

hMailServer - window

6. Klikamy przycisk Add Domain, po czym zobaczymy:

hMailServer - domain

Wpisujemy nazwę domeny. Jest to domena, która będzie stanowić część adresu e-mail po znaku @, czyli na przykład: protechnologia.pl. Klikamy Save.

7. W nowoutworzonej domenie przechodzimy do gałęzi Accounts.

hMailServer - accounts

8. Klikamy przycisk Add i widzimy:

hMailServer - account

W polu Address wpisujemy nazwę użytkownika, czyli to co jest widoczne w adresie e-mail przed znakiem @, czyli np. admin. W ten sposób utworzymy pierwsze konto e-mail: admin@protechnologia.pl. W polu Password wpisujemy hasło dla tego użytkownika. UWAGA: musimy wpisać jakieś hasło, bo inaczej nie będzie można korzystać z tego konta. Dalejmy Save. Możemy zostać poinformowani, że hasło jest słabe. Jeżeli nam to nie przeszkadza, to dajemy OK.

9. Przechodzimy do gałęzi Settings->Protocols->SMTP oraz do zakładki Delivery of e-mail.

hMailServer - smtp

W sekcji Delivery of e-mail w polu Local host name wpisujemy nazwę naszej domeny, czyli w naszym przykładzie protechnologia.pl. Dajemy Save.

10. Przechodzimy do Settings->Advanced->Auto-ban i odznaczamy Enabled, tak aby wyłączyć to funkcję. Dajemy Save.

hMailServer - autoban

11. Jeżeli chcemy korzystać z naszego serwra lokalnie to to już koniec konfiguracji. Jeżeli chcemy też móc korzystać zdalnie, to musimy zadbać, aby port 25 był otwarty. Jeżeli mamy zewnętrzny IP to bez problemu, jeżeli nie mamy – to musimy zrobić forwarding portu. Ewentualne problemy może też stwarzać źle skonfigurowany firewall.

12. I to wszystko. Teraz możmy korzystać z naszego serwera przy użyciu poniższych ustawień (dla naszego przykładu):

adres: admin@protechnologia.pl
hasło: hasło_które_wpisaliśmy
serwer: protechnologia.pl
port: 25