Kody błędów w Nissan Almera N16. Wyświetlanie, sprawdzanie i kasowanie kodów błedów bez komputera.

Pojazdy samochodowe w obecnych czasach są dość szczodrze obdarzone w elektronikę. Trwają wzmożone starania, aby usystematyzować i ustandaryzować jak najwięcej kwestii w tym temacie – bardzo pomocna jest tu Unia Europejska. Mimo to, istnieje wiele rodzajów magistral, złącz i protokołów służących diagnostyce samochodowej. Taki stan rzeczy ma jedną dobrą cechę, a jedną złą. Dobra jest taka, że gdy wystąpi usterka w samochodzie, to dzięki komputerowi wbudowanemu w silnik, jesteśmy w stanie w miarę precyzyjnie określić, gdzie mniej więcej jest ulokowana. Zła jest taka, że coraz mniej jesteśmy w stanie naprawić bez specjalistycznego sprzętu podłączanego poprzez złącze diagnostyczne. Dodatkowo, gdy zawiedzie elektronika w samochodzie, to jest wysoce prawdopodobne, że zawiedzie cały pojazd.

Niektórzy producenci samochodów, pozostawiają małą furtkę dla użytkowników. Pozwala ona na odczytanie numeru usterki bez podłączania do złącza diagnostycznego komputera. Momentem, kiedy będziemy chcieli skorzystać z takiej procedury, jest zapalenie się żółtej kontrolki z symbolem silnika na desce rozdzielczej oznaczające usterkę wykrytą przez system kontroli silnika. Chciałbym takie rozwiązanie opisać na przykładzie Nissan Almera N16 z 2001 roku z silnikiem benzynowym. Posiada on złącze OBD-II ulokowane pod skrzyneczką z bezpiecznikami pod kierownicą. Złącze prezentuje się tak:

Zgodnie ze standardami złącza ODB-II piny 1 oraz 8 są nieużywane, lecz producent pojazdu przewidział zastosowanie dla tych styków. Dzięki tym stykom można manulanie wyświetlić oraz skasować kod ostatniego błędu. Aby wyświetlić kod błędu postępujemy w następujący sposób.

1. Włączamy zapłon (bez uruchomienia silnika)
2. Zwieramy piny 1 oraz 8 na około 2-3 sekundy
3. Po owych 2-3 sekundach rozwieramy piny
4. Żółta kontrolka na desce rozdzielczej zaczyna migać
5. Jeżeli się nie udało to powtarzamy punkt 2.

Miganie przekazuje właśnie numer kodu. Są to 4 serie mignięć. W każdej serii występuje od 1 do 10 mignięć (10 oznacza cyfrę 0). Kolejne serie wyświetlane są w odrobinę innym tempie. Po 4. serii następuje odrobinę dłuższa przerwa niż pomiędzy seriami.

Dla przykładu. Kombinacja 10,3,10,10 oznacz kod błędu P0300. Następnie, na stronie http://www.obd-codes.com odczytujemy, że kod ten oznacza wykrycie Random Misfire, czyli Wielocylindrowego Niewypału. Jeżeli nie jest to powiązane z dziwnym zachowaniem samochodu, oznaczać to może, że był to przypadek i wystarczy zresetować kod błędu. Robimy to następująco.

6. Gdy kontrolka wyświetla kod błędu (czyli wykonaliśmy powyższe kroki 1-4)
7. Zwieramy piny 1 oraz 8 (czyli te same) na około 2-3 sekundy
8. Po owych 2-3 sekundach rozwieramy piny
9. Wyłączamy zapłon

Teraz po ponownym uruchomieniu silnika, kontrolka nie powinna już się palić. I tyle…