Kodeki MP3 dla Linux Fedora 15 – jak odtwarzać pliki MP3 na Linuxie Fedora 15

Standardowo, żadne kodeki MP3 nie są instalowane wraz z dystrybucjami Linuxa (na pewno ma to miejsce w przypadku Fedory 15). Powodem są oczywiście kwestie legalności i licencji. Nie znaczy to oczywiście, że takowe nie istnieją.

Niestety, kwestia kodeków jest w przypadku Linuxa odrobinę bardziej skomplikowana niż w przypadku Windowsa. Na Windowsie sprawa kodeków jest ustandaryzowana i wystarczy zainstalować kodeki, by można było odtwarzać dany format w większości oprogramowania. Jest to możliwe dzięki wsparciu systemowemu. Na Linuxie odtwarzanie multimediów przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznych bibliotek. Gdy zainstalujemy kodeki kompatybilne z daną biblioteką, możemy odtwarzać dany format plików we wszystkich aplikacjach, ale które korzystają z tej biblioteki. Na szczęście nie jest aż tak żle. Poniższy sposób powinien działać przynajmniej dla standardowych narzędzi do odtwarzania muzyki dostępnych z instalacją Fedora 15.

Najpierw musimy dodać do instalatora yum repozytoria, które nie są standardowo dostępne ze względów legalności i licencji. Przechodzimy do konta root oraz w konsoli wykonujemy komendę:

yum –nogpgcheck install http://rpm.livna.org/livna-release.rpm http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

Potwierdzamy tam gdzie to konieczne oraz wykonujemy jeszcze jedną komendę. Zainstaluje ona m.in kodeki do bardzo popularnej biblioteki multimedialnej gstreamer, z której korzysta bardzo dużo programów na Fedorze.

yum install gstreamer-plugins-ugly