Jakie nowości, zmiany i nowe funkcje w Android 4.x Ice Cream Sandwich

19 października, czyli 4 dni od czasu pisanie tego posta o godzinie 4 rano w Hong Kongu pojawi się najnowsza wersja systemu operacyjnego Android o nazwie kodowej Ice Cream Sandwich i numerze wersji 4.x. Wraz z systemem operacyjnym, premierę będzie mieć nowy smartphone ze stajni Samsunga – Galaxy Nexus.

Głównym mottem przyświecającym przy tworzeniu tej wersji było pozbycie się tzw. fragmentacji Androida. Co kryje się pod tym sformułowaniem? Chodzi o sytuacje, gdy różni użytkownicy posiadają na swoich urządzeniach różne wersje Androida, nie do końca ze sobą spójne i przez to mają problemy z uruchamianiem na nich tych samych aplikacji i stosowaniem tych samych funkcjonalności. Jak Google chce walczyć z fragmentacją? Oto lista nowych funkcji w najnowszym Androidzie, które mają w tym pomóc.

  • Nowa wersja Androida ma się znaleźć nie tylko na smartphone’ach, ale również na tabletach i komputerach.

  • Ma się w Androidzie znaleźć ustandaryzowane API, które umożliwi pracę i optymalizację właśnie na wyżej wspomnianych różnych typach urządzeń.

  • Google zobowiązał twórców sprzętu z Androidem zrzeszonych w Open Handset Alliance do zobowiązania się, iż każdy nowo wyprodukowany model urządzenia będzie w stanie obsługiwać najnowszą wersję Androida przez co najmniej 18 miesięcy od daty wejścia na rynek. Chodzi tu oczywiście o update’y i pozbycie się sytuacji, że nie możemy zaktualizować Androida do najnowszej wersji, gdyż nie pozwala nam na to sprzęt.

  • Ice Cream Sandwich w przeciwieństwie do Honeycomb będzie Open Source’owy.

  • Kolejna nowa funkcja to rozpoznawanie ruchów głowy oraz elementów twarzy. Pozwoli to m.in na dopasowywanie tego co jest pokazywane na ekranie do pozycji oraz kierunku ustawienia głowy. Dodatkowo umożliwi wprowadzanie w czasie rzeczywistym zmian w naszym wyglądzie twarzy – takie same jak z aplikacji nadających śmieszny wygląd naszym twarzom, ale teraz prosto z kamery i w czasie rzeczywistym. Do tego jeszcze przewidziana jest funkcja zoom’owania na osobę, która w danym momencie mówi przed telefonem lub która pojawiła sie przed obiektywem.

  • Wprowadzane jest specjalne API, które umożliwi synchronizację Androida z innymi urządzeniami (np. rowerem) aby gromadzić i przetwarzać informacje (np. o szybkości jazdy i tętnie) oraz przesyłać odpowiednie informacje do stosownych aplikacji (np. aby kontrolować szybkość ruchów gracza zgodnie z szybkością pedałowania). Przewidziana jest nawet sytuacja, gdy użytkownik nie miałby odpowiedniej aplikacja zainstalowanej na swoim telefonie – wtedy zewnętrzne urządzenie (w tym wypadku rower) przekieruje nas do odpowiedniej aplikacji w Android Market.

Oryginalny tekst w języku angielskim wraz z kilkoma filmami ilustrującymi niektóre nowe funkcje można znaleźć tutaj.